• Τορόντο - Σικάγο - Μινεάπολις... εκεί παίζει μπάλα ο ΘΡΥΛΟΣ το καλοκαίρι!
  • 24 Ιουλίου - 4 Αυγούστου... Απολαύστε το μεγαλείο του ποδοσφαίρου!
Triumphant Manchester United! - Κεντρική Εικόνα

Θριαμβεύτρια η Γιουνάιτεντ!

Στο Sun Life Stadium του Μαϊάμι μπροστά σε 51.014 κόσμο γράφτηκε ο επίλογος του φετινού International Champions Cup, στο οποίο συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία ο Θρύλος. Στον τελικό της σπουδαίας διοργάνωσης, αναμετρήθηκαν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Λίβερπουλ, με την ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ να κατακτά τελικά τον τίτλο.

Οι «Reds», τους οποίους αντιμετώπισε η ομάδα μας στην πορεία της στο τουρνουά, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση παρά την ήττα με 1-0, ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέραρντ, σε παράβαση που κέρδισε ο Στέρλινγκ σε μαρκάρισμά του από τον Τζόουνς.

Η Γιουνάιτεντ άρχισε να ανεβάζει σταδιακά ρυθμούς και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την πλήρη ανατροπή. Ο Ρούνεϊ έφερε στο 55’ το ματς στα ίσα έπειτα από ασίστ του Ερνάντες, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μάτα έβαλε για πρώτη φορά τους «Κόκκινους Διαβόλους» μπροστά στο σκορ.

Το τελικό 3-1 που έδωσε στην ομάδα του Φαν Χάαλ το τρόπαιο κι ολοκλήρωσε τη φετινή διοργάνωση, πέτυχε ο Λίνγκααρντ στο 88ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της στο τουρνουά αήττητη, με τελικό απολογισμό τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες (η μια στα πέναλτι).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Φαν Χάαλ): Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Έβανς (46' Μπλάκετ), Βαλένσια (9' Σο), Γιανγκ, Φλέτσερ (46' Κλέβερλι), Ερέρα (78' Λίνγκααρντ), Μάτα (69' Καγκάβα), Ρούνεϊ, Ερνάντες (69' Νάνι).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Ρότζερς): Μινιολέ, Κέλι, Σκρτελ, Σακό (74' Τουρέ), Τζόνσον, Τζέραρντ (63' Λούκας), Άλεν (62' Τσαν), Χέντερσον, Κοουτίνιο (77' Πέτερσον), Στέρλινγκ, Λάμπερτ (63' Άιμπ).